Posvetovalnica
Namenjena je osebam z demenco in njihovim svojcem. Nudimo svetovanje, pogovor in razbremenjevanje stisk, tako osebno, po telefonu, kot tudi preko video povezave in elektronske pošte.
- nudi pomoč in podporo,
- usmerja pri iskanju rešitev za stiske, ki jih bližnji doživljajo ob skrbi za osebo z demenco,
- omogoča razumevanje, spoštljiv pristop in ohranjanje dostojanstva,
- pomaga pri razbremenjevanju stisk in reševanju problemov,
- seznanja z informacijami o možnostih pomoči v lokalnem okolju,
- seznanja s pravicami oseb z demenco,
- ponuja aktivnosti Spominčice,
- seznanja z aktivnostmi drugih organizacij s področja demence,
- spodbuja h krepitvi dobrih medsebojnih odnosov,
- podaja napotke o ustreznem sporazumevanju,
- spodbuja zdrav način življenja,
- podaja ideje za aktivno preživljanje časa z osebo z demenco,
- nudi pomoč in podporo strokovnjakov s področja demence,
- napotuje k ustrezni drugi strokovni pomoči.
V posvetovalnici delujemo po Kodeksu etičnih načel v socialnem varstvu, kar seveda pomeni da so vsi pogovori zaupne narave, ker se zavedamo, da je demenca v družbi še vedno stigmatizirana tema, o kateri svojci neradi govorijo.
Psihosocialno svetovanje v živo ali preko Zooma, ki je namenjeno svojcem oseb z demenco. Svetovanja navadno potekajo enkrat tedensko (45 minut), vendar termine prilagodimo željam posameznika. Svetovanje bosta vodili specializantki transakcijsko analitične psihoterapije (TA).
Gre za obliko svetovanja, ki temelji na varnem in dinamičnem odnosu med svetovalcem in klientom, pri katerem so uporabljene številne tehnike, s pomočjo katerih svetovalec spodbuja proces pomoči za doseganje pozitivnih sprememb zadovoljstva, razbremenitve, višjega samovrednotenja in razvijanja socialnih spretnosti. Ponuja varno okolje, kjer lahko svojci oseb z demenco izrazijo svoje občutke, misli in skrbi ter prejmejo podporo pri razreševanju svojih težav.
Svojcem oseb z demenco pomaga pri premagovanju negativnih misli, obvladovanju stresa ter razvijanju bolj konstruktivnih načinov soočanja s težavami, preko spremljanja misli, vodenja dnevnika misli, igre vlog, blokiranja negativnih misli, relaksacijskih tehnik…
Stiske, ki jih osebe z demenco doživljajo ob naravnih nesrečah ali v primeru epidemije, kot je bil Covid, so podobne tem, ki jih doživljajo tudi njihovi svojci, vendar z veliko razliko v intenziteti. Namreč pogosto osebe z demenco ne razumejo točno, kaj se dogaja in so zato lahko podvrženi še večjemu strahu, ki si ga ne znajo razložiti. To lahko sproži povečanje že obstoječih simptomov ali pa celo pojavitev novih, ki jih svojci še niso poprej opazili. Za svojce je tako lahko stanje epidemije ali naravnih nesreč še dodaten element psihične in fizične obremenitve. Pri tem lahko zelo pomaga psihosocialno svetovanje, pri čemer se svojci lahko vsaj deloma razbremenijo psihičnega napora in stresa, ki ga doživljajo kot posledico razmer naravnih nesreč ali epidemije, kot je bil Covid. Pri epidemiji je še posebej izpostavljena socialna izolacija, ki svojcem še bolj onemogoča pridobivanje pomembnih informacij za obvladovanje razmer doma. Tako v taki situaciji psihosocialno svetovanje lahko odigra vitalno vlogo pri razbremenjevanju in pomoči svojcev.
Glavni cilj psihosocialnega svetovanja svojcev v primerih naravnih nesreč ali epidemije, je predvsem psihična razbremenitev in podpora in pa educiranje, kako se konkretno spoprijeti z določenimi življenjskimi situacijami. Pri čemer zelo pomaga večje razumevanje, kako osebe z demenco doživljajo tovrstne stresne situacije in kako jim pri tem najbolj možno olajšati stres in jih podpreti.
Svetovanje v živo poteka na Podgornikovi ulici 3 v Ljubljani.
Za termin pišite na dogodki@spomincica.si
Na lokaciji Spominčice, Luize Pesjakove 9, Ljubljana, vsak delovnik med 8. in 15. uro. Za termin svetovanja nas pokličite na 059 305 555 ali nam pišite na svetovanje@spomincica.si
059 305 555
vsak delovnik med 8. in 15. uro
Vaše dileme in vprašanja o demenci nam lahko pišete tudi na elektronski naslov: svetovanje@spomincica.si