Veseli smo, da z vami lahko delimo dragoceno novico: Evropska komisija je ODOBRILA zdravilo Leqembi za blago obliko kognitivne motnje v zgodnjih fazah Alzheimerjeve bolezni!


Evropska komisija je izdala težko pričakovano centralizirano dovoljenje za promet z zdravilom Leqembi oziroma Lecanemab, ki je namenjeno zdravljenju blagih kognitivnih motenj v zgodnjih fazah Alzheimerjeve bolezni. 


Vodja centra za kognitivne motnje na nevrološki kliniki UKC Ljubljana in članica strokovnega odbora Spominčice, dr. Milica Gregorič Kramberger je za Delo povedala, da bodo prve paciente začeli zdraviti konec letošnjega leta v okviru pilotnega projekta, ki bo potekal v Ljubljani in Mariboru. 


Novinarka Dela Simona Fajfar je zapisala, da je Evropska agencija za zdravila (EMA) novembra lani izdala pozitivno mnenje o uporabi zdravila Lequembi. Evropska komisija je po dovoljenju Evropske agencije in priporočilu Alzheimer Europe zdravilo odobrila v preteklih dneh.


Pri nas se postopek uvajanja novega zdravila nadaljuje na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke. Vzporedno potekajo strokovne priprave na uvedbo novega zdravila v okviru pilotnega projekta, ki bo potekal tri leta na nevroloških klinikah v Ljubljani in Mariboru. 


Vzpostaviti moramo logistiko za zdravljenje, kar med drugimi pomeni zgodnje diagnosticiranje bolezni in dostop do magnetne resonance. Ker bodo Leqembi lahko predpisali le v primeru potrjene Alzheimerjeve bolezni, je nujno ustvariti diagnostično pot, ki bo osebe z blago kognitivno motnjo usmerjala k postavitvi ustrezne diagnoze. 


»Na primarni ravni imajo zdravniki nekaj minut časa za paciente, kar je premalo, da bi se lahko posvetili temu problemu,« je povedala dr. Milica Gregorič Kramberger. Po njenem je za zdaj na sekundarni ravni premalo ambulant, ki bodo pomagale pri usmerjanju pacientov, poleg tega ne pokrivajo vse Slovenije. Na terciarni ravni pa imamo zgolj dva centra, ki se bosta morala zaradi novega zdravila reorganizirati.


Več lahko preberete v članku na povezavi